Czas na firmę

Czas na firmę

Prasóweczki

Masz już dość niskich zarobków, krzyków szefa i braku możliwości rozwoju? Pomyśl o założeniu własnej firmy! To doskonała okazja, aby rozwinąć skrzydła i wreszcie spełniać się zawodowo. Oczywiście wiąże się to z różnymi formalnościami, a później ciągłym staraniem o powodzenie naszego biznesu. Co zatem należy zrobić, gdy chcemy założyć firmę i osiągnąć sukces?

Czas na firmę

 

Zakładanie firmy

Najważniejsze jest to, aby mieć jakiś pomysł. Przyszły przedsiębiorca musi zastanowić się, jakie są jego mocne strony, co go interesuje, co potrafi, a przede wszystkim jaki biznes jest w stanie utrzymać się na rynku i cieszyć powodzeniem. Nie ma wielkiego sensu otwierać czegoś, na co w ogóle nie ma zapotrzebowania. Poza tym należy podjąć decyzję, ile osób będziemy chcieli na początek zatrudnić, czy będzie to firma jednoosobowa lub może spółka. Niezbędny jest także dobry biznesplan, o którym napiszę szczegółowo w późniejszej części artykułu. Trzeba również pamiętać o zarejestrowaniu swojej działalności. Często też wymagane jest uzyskanie zezwolenia. Następny krok to wyrobienie pieczątki, niezbędnej przy podpisywaniu wszelkich dokumentów. Niezbędne jest również założenie konta firmowego oraz zarejestrowanie się jako płatnik VAT (jeżeli musimy albo chcemy to uczynić). Nie wolno zapomnieć o zgłoszeniu firmy do ubezpieczeń społecznych. Ostatnim ważnym krokiem jest zawiadomienie sanepidu i Państwowej Inspekcji Pracy o zatrudnieniu pracowników.

Jak osiągnąć sukces

Gdy prowadzimy swoją firmę, musimy liczyć się z różnego rodzaju zagrożeniami. Przede wszystkim może się okazać, że zatrudniliśmy niewłaściwych pracowników, mamy dużą konkurencję i problemy z zarządzaniem. Poza tym na rynku co jakiś czas zdarzają się kryzysy. Jest jednak kilka zasad, które mogą nam pomóc w osiągnięciu sukcesu. Podstawową sprawą jest konieczność ciągłego rozwoju, którego brak sprawi, że nasza firma zamiast iść do przodu, zacznie się uwsteczniać. Nie może ona także stać w miejscu. Należy wprowadzać innowacyjne rozwiązania i dopasowywać się do sytuacji na rynku. Konieczne będzie ciągłe jej monitorowanie, przewidywanie zagrożeń i wykorzystywanie szans. Osoba prowadząca własną działalność musi potrafić podejmować decyzje i radzić sobie z różnymi problemami. Niezbędna jest także odpowiednia reklama.

Grunt to dobry biznesplan

Bardzo często o sukcesie decyduje to, czy mieliśmy dobry biznesplan. Przydaje się on zarówno wtedy, gdy dopiero zakładamy firmę, jak i później, gdy planujemy nowe inwestycje itp. Jest on zresztą wymagany, gdy chcemy starać się o dofinansowanie lub kredyt. Musi zawierać przede wszystkim podstawowe informacje o firmie, analizę rynku oraz SWOT, finanse, plan dotyczący zatrudnienia pracowników.

Jak zarządzać firmą

Zarządzanie przedsiębiorstwem nie jest wcale takie proste jak niektórym się wydaje. Przede wszystkim istotne jest planowanie. Należy określić konkretne cele i ustalić sposoby ich osiągania. Trzeba być także dobrym organizatorem. Poza tym należy wszystko na bieżąco kontrolować. Sytuacja często nagle się zmienia, toteż z pewnością konieczne będzie wprowadzanie korekt do dotychczasowych planów. Istotne jest również odpowiednie przewodzenie swoim pracownikom. Dobry kierownik powinien motywować pracowników, szanować ich, zachowywać się wobec nich uczciwie i sprawiedliwie, przyjmować konstruktywną krytykę, być otwartym na różne sugestie i pomysły, ale oprócz tego musi sam wiedzieć, czego chce i nie okazywać bezradności. Niedopuszczalne jest traktowanie swoich podwładnych jak parobków, nie wolno zapominać, że to osoby, które również mają swoje potrzeby, problemy, pomysły, aspiracje.

Dofinansowanie firmy

Wiadomo, że firma nie ma szans się rozwinąć, jeśli brakuje na to pieniędzy. Wsparcie dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność jest absolutnie niezbędne. Dobrym rozwiązaniem może okazać się kredyt dla firmy na bardzo korzystnych warunkach. To może zapewnić jej sukces. Warto zapoznać się np. z ofertą przedstawioną na stronie internetowej www.kredyty-dla-firmy.pl., która wyróżnia się przede wszystkim ograniczeniem formalności, szybkością procedur, możliwością otrzymania wyczerpujących informacji od fachowych konsultantów, niskimi kosztami oraz wysokim bezpieczeństwem.

Nie zwlekaj

Jeśli czujesz, że to odpowiedni moment na założenie firmy, nie zwlekaj i zacznij działać. Wystarczy tylko trochę odwagi i wzięcia pod uwagę tego, co napisane zostało w tym artykule. Szansę na sukces ma praktycznie każdy z nas, trzeba tylko uwierzyć i dobrze wszystko zaplanować. Jeśli zaś nie mamy odpowiedniej sumy pieniędzy, warto rozważyć dofinansowanie, które wcale nie tak trudno uzyskać. Powodzenia!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments