Firma - jak założyć firmę i jak uzyskać finanse na jej rozwój?

Firma – jak założyć firmę i jak uzyskać finanse na jej rozwój?

Prasóweczki

Wraz z rozwojem polskiego rynku pracy oraz ułatwionym założeniem własnej działalności gospodarczej wielu ludzi decyduje się na założenie własnej firmy. Wpływ na taką decyzję ma przede wszystkim perspektywa lepszego rozwoju osobistego oraz własnej kariery, a także zdobycie większej niezależności finansowej przy pracy na własny rachunek. Własna działalność gospodarcza to także możliwość rozwoju w tym kierunku oraz branży w której człowiek czuje się dobrze, a także realizacja swoich marzeń, planów oraz wyobrażeń na temat proponowanych przez firmę usług bądź produktów. Firma daje też pewną niezależność – posiadając ją, jesteśmy praktycznie sami kowalem swojego losu i tylko od nas zależy ile czasu oraz pracy w nią włożymy.

Firma – jak założyć firmę i jak uzyskać finanse na jej rozwój?

Wielki odsetek nowopowstałych firm przyczynia się także do poprawienia jakości proponowanych przez dane firmy w branży usług czy wprowadzanych na rynek produktów – ze względu na silną konkurencję firmy muszą przyłożyć więcej uwagi do sprostania wymogom klientów oraz kontrahentów, a także na bieżąco dbać o swój kontakt z odbiorcami, ponieważ nie mogą pozwolić sobie na stratę potencjalnych klientów. Rozwój firm oraz nowo powstałe działalności gospodarcze w czynny sposób wpływają na rozwój branży oraz na zmniejszenie się bezrobocia – tworzą nowe miejsca pracy, nie tylko dla osób wykształconych i obeznanych w danym kierunku, ale także dla osób niezbędnych praktycznie w każdej firmie, czyli między innymi księgowych, radców prawnych i finansowych, informatyków, specjalistów do spraw reklamy oraz marketingu i wielu innych osób, bez których coraz trudniej profesjonalnie funkcjonować praktycznie w każdej branży na rynku.

Obecnie proces założenia działalności gospodarczej jest stosunkowo prosty – w ciągu ostatnich latach uległ on znacznemu uproszczeniu względem wymaganych dokumentów oraz odwiedzin w urzędach. Obecnie często działalność (szczególnie tę jednoosobową) można założyć już w ciągu jednego bądź dwóch dni.

Co według prawa stanowi działalność gospodarczą oraz jakie kroki należy podjąć, aby założyć własną firmę?

Działalność gospodarcza to każda czynność zarobkowa podejmowana przez daną jednostkę (bądź grupę zrzeszonych osób) w sposób ciągły (długotrwały) oraz zorganizowany, a także przede wszystkim przynoszący stosunkowo stały dochód. Spełnienie tych wymogów podlega obowiązkowi zarejestrowania swojej działalności gospodarczej, a tym samym stworzenia własnej firmy – bez względu na to czy zajmujemy się pieczeniem ciast dla szerszego grona, udzielaniem korepetycji oraz porad prawnych bądź prowadzimy sprzedaż wytworzonych przez siebie produktów, tak zwanego rękodzieła.

Założenie własnej działalności gospodarczej skupia się między innymi na:

-uzyskaniu wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej – dokonuje się tego poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1, co można dokonać na różne sposoby, zarówno w siedzibie Urzędu Gminy bądź Urzędu miasta (dostarczając go osobiście), wysłać wypełnieniu druk listem poleconym na adres wyżej wymienionych urzędów odpowiadających danej lokalizacji (warto zwrócić uwagę, że w tych przypadkach niezbędne będzie prawne potwierdzenie naszego podpisu poprzez notariusza). Można także wypełnić formul­­arz w sposób elektroniczny – użyciem bezpiecznego podpisu kwalifikowanego lub bez niego, na odpowiedniej stronie zatwierdzonej przez ministerstwo;

-zdobycie Numeru Identyfikacji Podatkowej (jeśli przed założeniem działalności gospodarczej dana osoba już go posiadała, nie ulega on zmianie – jeśli zaś jednostka nie miała wyrobionego NIPu wraz z chwilą rejestracji firmy zostanie on nadany. Numer NIP jest niezbędny przy wszelkich kwestiach związanych najczęściej z podatkami firmy;

-Numer REGON – niezbędny przy wszelkich kontaktach z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych;

-zdobycie ewentualnych wymaganych przez prawo w określonych branżach licencji oraz dodatkowych uprawnień (na przykład w branży gastronomicznej – koncesja na napoje alkoholowe, uprawnienia do kasy fiskalnej i sama kasa fiskalna jeśli chodzi o pozostałe branże) – zazwyczaj można także te dodatkowe uprawnienia uzyskać w późniejszym terminie, ale są one w większości niezbędne, aby prowadzić niektóre rodzaje działalności gospodarczej;

Nieobowiązkowe kroki, ale bardzo przydatne w prowadzeniu firmy:

-uzyskanie firmowej pieczątki – powinny się na niej znaleźć najważniejsze dane dotyczące działalności gospodarczej, to jest pełna nazwa firmy, adres jej siedzib oraz numer REGON i numer NIP; warto pamiętać, że dla wielu klientów (także tych potencjalnych) firmowa pieczątka świadczy o profesjonalności i randze firmy, dlatego warto zadbać także o takie drobne szczegóły naszej nowopowstałej działalności;

-założenie firmowego konta bankowego – warto zrobić to już na samym początku działania firmy, ponieważ daję to gwarancję kontroli nad funduszami firmy (kontrolowanie zarówno dochodu, jak i opłat), zazwyczaj przy otwieraniu konta firmowego bank wymaga posiadania pieczątki firmowej. Oddzielne konto firmowe oraz prywatne pozwala oddzielić przychody związane z działalnością od tych własnych, prywatnych – jest to też duże ułatwienie w prowadzeniu sprawozdań finansowych dla księgowego w firmie.

Warto pamiętać, że wszelkie zmiany jeśli chodzi na przykład o rachunek firmowy firmy (zmiana banku, zmiana numeru konta) oraz księgowość firmy (przejście z samodzielnego zarządzania sprawami księgowymi przedsiębiorstwa firmy na współpracę z księgowym bądź firmą finansowo-księgową, która będzie zajmowała się kwestiami księgowymi oraz sprawami z nimi związanymi należy zgłosić i aktualizować wpis w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (zeedytować formularz, który składaliśmy na samym początku zakładania naszej działalności (druk CEIDG-1) – można to zrobić zarówno osobiście, listem poleconym (należy pamiętać o potwierdzeniu naszego podpisu przez notariusza) oraz w sposób elektroniczny.

„Mam firmę, ale brak mi funduszy na jej rozkręcenie i inwestycje” – częsty problem początkujących przedsiębiorców w Polsce

W początkowym okresie funkcjonowania na rynku, jedynie niewielki odsetek nowopowstałych działalności gospodarczej przynosi zyski, które pozwolą zarówno na utrzymanie firmy (a więc opłacenie składek, podatków, ZUS-u czy wynagrodzenia dla pracowników), jak i na poczynienie niezbędnych inwestycji. Zazwyczaj nawet jeśli osoba zakładająca firma posiadała swój określony kapitał (oszczędności) to ulegają one szybkiemu wyczerpaniu i po krótkim czasie trzeba szukać dodatkowych i zewnętrznych źródeł dofinansowania do firmy. Dofinansowanie z Unii Europejskiej, lokalnego funduszu pożyczkowego (instytucji powołanej do pomocy początkującym przedsiębiorcom na terenie każdej gminy) bądź z miejscowego Urzędu Pracy na otworzenie nowej działalności gospodarczej mają to do siebie, że wymagają od osoby, która stara się o tego typu dofinansowanie spełnienia wielu wymogów oraz złożenia odpowiedniej i wymagającej dokumentacji, a także biznesplanu oraz perspektyw jakie niesie ze sobą nasza potencjalna działalność gospodarcza. W przypadku skorzystania z tych form finansowania należy również utrzymać działalność gospodarczą przez minimum rok oraz funkcjonować według wielu innych wytycznych, sporządzonych przez te instytucje.

Co jednak zrobić w sytuacji gdy nasza działalność nie spełnia wytycznych oraz wymogów wspomnianych wcześniej urzędów lub w sytuacji, gdzie skorzystaliśmy już z tego typu dofinansowania dla naszej firmy? Z pomocą przychodzą firmy funduszowe, które oferują wsparcie finansowe dla firm. W przeciwieństwie do najbardziej popularnych kredytów w banku mają o wiele mniejsze wymagania względem potencjalnego klienta – między innymi jeśli chodzi o zdolność kredytową wnioskodawcy, ale i także w wielu innych aspektach. Ich dużym walorem jest znajomość branży oraz oferowanych usług – oferta kredytów skierowanych bezpośrednio właścicieli firm oraz nowopowstałych działalności gospodarczych jest skierowana do wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą dofinansować swoją działalność oraz poprzez uzyskaną pomoc pieniężną znacznie ją ulepszyć i poczynić niezbędne inwestycje. Eksperci służą przy tych działaniach radą oraz rzetelnym oraz profesjonalnym wsparciem – ze względu na to, że pracują w tej branży od wielu lat, doskonale wiedzą jakich warunków potrzebują właściciele firm, aby oferta zewnętrznego finansowania była dla nich jak najbardziej korzystna. Dodatkowo indywidualne aspekty stworzone na bazie wielu rozmów z klientem pozwalają tak doprecyzować ofertę kredytową, aby nie była ona jedynie zobowiązaniem (do spłacania rat), ale przede wszystkim umożliwiała dalszy rozwój firmy oraz płynność finansową. www.kredyty-dla-firmy.pl to jedna z najpopularniejszych firm na polskim rynku, która udziela pomocy finansowej przystosowanej specjalnie pod właścicieli działalności gospodarczej – zarówno tych nowopowstałych i dopiero rozpoczynających swoją karierę, jak i pod te firmy, które z jakiś powód utraciły płynność finansową oraz nie mają funduszy na dalszy rozwój oraz inwestycje. Warto pamiętać, że firma, która jest niedofinansowana to firma narażona na wiele zagrożeń oraz osłabienie swojej wypracowanej bądź dopiero wyrabianej pozycji w branży (a co za tym idzie – zmniejszenie puli stałych oraz potencjalnych klientów oraz znacznie ograniczenie zysków i dochodów, jakie firma przynosi). Dlatego warto skorzystać z kredytu dla firmy i postawić na szeroki rozwój swojej działałności, który na pewno w przyszłości doskonale zaprocentuje i wielokrotnie się zwróci.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments