Rozwój firmy to ciągłe inwestycje. Finansowanie ich z własnej kieszeni to często zbyt wielki wydatek i przedsiębiorcy muszą korzystać z pomocy banków, które udzielają kredytów dla firm. Oferta jest szeroka a o kredyt nie zawsze tak trudno jak mogłoby się wydawać. Co jednak zrobić, aby dokonać najlepszego wyboru i nie przepłacić? Jakie są najlepsze kredyty dla firm i gdzie o nie wnioskować?
Jak wybrać dobry kredyt dla firmy?
Dostępne na rynku kredyty dla firm ciężko ze sobą porównać. Zazwyczaj instytucje je udzielające, maja różne kryteria, według których reklamują swoje produkty. Co więcej, każdy przedsiębiorca ma inne wymagania i oczekuje różnych warunków umowy kredytowej. Podejmując decyzję, gdzie wziąć kredyt dla firmy, należy na pewno skupić się na 3 punktach umowy:
Ile będzie kosztował kredyt?
Jak jest całkowity koszt kredytu, a więc suma wszystkich wydatków, które poniesiemy wraz z wartością samego kredytu dla firmy?
Jaki jest cel kredytu?
Warunki uruchomienia kredytu są uzależnione przede wszystkim od rodzaju instytucji, w jakiej staramy się o pomoc finansową. Możemy albo zwrócić się do banku albo do firmy pożyczkowej. Na samym początku powinniśmy zarówno dowiedzieć się jaka jest różnica pomiędzy kredytem udzielony w jednej oraz drugiej placówce. Na pewno powinniśmy bardziej zainteresować się ofertami obu z nich, aby nie musieć polegać tylko na tym co powiedzą nam pracownicy tych instytucji.
W przypadku banku mamy do wyboru:
KREDYT GOTÓWKOWY
Jego podstawową cechą jest brak konieczności przedstawienia celu na jaki potrzebujemy pieniędzy. Procedura jego otrzymania jest bardzo prosta, lecz niestety kwota jaką w ten sposób dostaniemy od banku nie jest zbyt duża. Kredyt gotówkowy dla firmy jest najlepszym sposobem na utrzymanie jej płynności finansowej, w momencie kiedy mamy chwilowy problem z wypłacalnością.
KREDYT INWESTYCYJNY
Ten rodzaj kredytu to dobry sposób na sfinansowanie rozwoju firmy, w momencie gdy nie stać nas na pokrycie kosztów inwestycji. Przedsiębiorcy pomoże on powiększyć wartość majątku firmy. Środki z jego uzyskania może on przeznaczyć na zakup nowych maszyn, obiektów a także na zatrudnianie większej ilości swoich pracowników. Taki rodzaj kredytu nie jest jednak łatwy do uzyskania. Większość banków udzieli go tylko wtedy, jeśli wykażemy widoczny wzrost popytu na produkt lub usługę, która jest specjalizacją przedsiębiorstwa. Kredyt dla takiej firmy musi być poparty dobrym prognozowaniem dla przyszłości firmy. Jednym słowem: bank musi wiedzieć, że inwestycja się zwróci. W takim przypadku możemy liczyć na znaczną sumę pieniędzy.
KREDYT OBROTOWY
Jeśli znaleźliśmy się w potrzebie i niezbędna jest nam gotówka na bieżącą działalność taką jak: zakupy materiałów do produkcji, surowców lub zakup towarów jest to dobre rozwiązanie. Produkt ten jest najlepszym rozwiązaniem dla aktywnie działających firm, ze względu na prostotę w otrzymaniu oraz stosunkowo łatwą procedurę. W zależności od placówki, w jakiej starać się będziemy o taką formę pomocy finansowej mamy do wyboru:
Limit kredytowy, a więc kwota która może być dodawana nam co miesiąc do naszego rachunku bankowego od banku. Spłata poprzedniej kwoty, daje możliwość skorzystania z następnej. Jest to limit odnawiany, którego odsetki nie są doliczane, jeśli nie skorzystamy z niego w danym miesiącu, a jeśli wykorzystamy go jedynie w jakiejś części to jedynie od niej będą one naliczane.
Kredyt obrotowy, ratalny – w tym przypadku z każdą ratą spłacamy zarówno kapitał jak i odsetki. W takim przypadku jest on najlepszym sposobem na uzupełnienie środków finansowych, którymi dysponuje firma. W przypadku kredytu obrotowego kwota, jaką otrzymamy zależna jest od obrotów, jakie przynosi firma i jej wpływów. Okres kredytowania jest tutaj znacznie krótszy niż w przypadku kredytu inwestycyjnego.
W przypadku instytucji pozabankowych nie możemy mówić o kredycie jako definicji z prawnej strony tego zagadnienia. Wynika to z przepisów, w których jedynymi placówkami, gdzie dostaniemy kredyt są banki. Wynika z tego, że w firmie pożyczkowej oferowane kredyty to tak na prawdę długoterminowe pożyczki. Nie oznacza to jednak, że ich warunki są mniej korzystne niż w przypadku banków. Oprocentowanie często jest na podobnym poziomie, nieznacznie jednak zazwyczaj jest wyższe. Wynika to jednak z faktu dużo większej dostępności tego produktu w porównaniu do kredytu bankowego. Częstym zabiegiem firm pożyczkowych, udzielających kredytów dla firm jest brak wglądu do BIK czy nawet brak konieczności zweryfikowania kondycji firmy, zanim zostanie przyznana pomoc. Procedury w przypadku firm pożyczkowych są zawsze dużo łatwiejsze i jest ich zdecydowanie znacznie mniej niż w przypadku banków. Ograniczenie formalności w firmach pożyczkowych to główny powód, dla którego wiele przedsiębiorców wybiera jeśli decyduje się na kredyt dla firmy, której jest właścicielem.
Koszty kredytu dla firm to bardzo istotny element. Wielu przedsiębiorców uważa, że najważniejsze jest otrzymanie kredytu, a jego koszty to już przykry obowiązek i godzi się na ich poziom bez wdawania się w jakąkolwiek dyskusje z pracownikiem banku, który kredytu udziela. Jest to błąd, ponieważ przypuszczalnie jeśli otrzymamy pozytywną odpowiedź na wniosek o kredyt w jednym banku, w innym mamy podobne szansę na jego otrzymanie. Powinniśmy pytać o koszty jakie pociąga za sobą kredyt dla firm, który chcemy otrzymać i porównywać je z innymi ofertami. Najważniejszym punktem w umowie zatem powinno być RRSO, a więc Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która pokaże nam, ile tak na prawdę zapłacimy w zamian za udzielenie nam pomocy finansowej.