Jak założyć firmę, i się utrzymać na rynku ?

Jak założyć firmę, i się utrzymać na rynku ?

Prasóweczki

Swoją karierę zawodową możemy realizować pracując na etacie bądż na własnej działalności gospodarczej. Praca na własnej działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem, ale gdy dobrze pokierujemy początkami naszego biznesu to może uzyskać wiele korzyści z prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Prowadzenie własnego biznesu daje nam możliwości większych zarobków, dostosowania warunków pracy, ale też i czasu jaki poświęcamy na naszą pracę.

Jak założyć firmę, i się utrzymać na rynku ?

 

Należy także mieć na uwadze, że prowadzenia własnego biznesu to konieczność wypełniania obowiązków urzędowych, które są nałożone na przedsiębiorcę przepisami prawnymi. Także każdy przedsiębiorca musi prowadzić działania marketingowe oraz promocyjne swojej oferty. Nie należy się bać realizacji tych zadań, do niektórych możemy wynająć specjalistów, którzy nam pomogą naprzykład w prowadzeniu księgowości czy prowadzeniu działań marketingowych. Zastanówmy się, więc jak musimy założyć nasza działalność gospodarczą. Na początku drogi do własnej zarejestrowanej działalności gospodarczej musimy podjąć decyzję odnośnie przedmiotu naszej firmy. Tutaj należy mieć na uwadze, iż rejestracji podlega legalna działalność, która jest zgodna z Polską Klasyfikacją Działalności. Jest to kluczowa decyzja dla naszego biznesu, ponieważ od niej będziemy zależeć forma prawna oraz czy będziemy musieli się rejestrować jako czynny podatnik VAT lub będziemy zwolnieni z płacenia podatku VAT.

W przypadku form prowadzenia działalności gospodarczej do wyboru mamy takie opcje jak: jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka. Jednoosobowa działalność gospodarczą jest wybierana w przypadku gdy sami będziemy prowadzić i zakładać firmę. Działalność gospodarcza w formie spółki jest wybierana najczęściej w przypadku gdy zakładać i prowadzić będzie we dwie osoby minimum. W ramach tej drugiej opcji mamy możliwośći założenia spółki: cywilnej, lub spółki wymienionej w kodeksie spółek handlowych, czyli jawnej, komandytowej, partnerskiej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną. Tutaj należy pamiętać, że decyzja odnośnie formy prawnej działalności gospodarczej nie jest na cały czas. Formę prowadzenia możemy zmienić w trakcie prowadzenia naszego biznesu. Więc gdy dokonaliśmy wyboru formy prawnej to musimy dokonać rejestracji naszej firmy. W przypadku gdy będziemy prowadzić nasz biznes jako jednoosobowa działalność gospodarcza należy dokonać wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Tutaj musimy wypełnić formularz CEID-1, która jest wnioskiem także o nadanie numeru REGON oraz numeru NIP.

Należy także poinformować Urząd Skarbowy o formie opodatkowania. Oczywiście wypełniająca ten wniosek zostaniemy zgłoszeni do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest darmowy. Wniosek można złożyć poprzez stronę internetową bądż możemy skorzystać z możliwości przekazania wniosku listem poleconym. W przypadku spółek cywilnych także musimy przejść tą samą drogę. Inaczej jest w przypadku spółek prawa handlowego tutaj musimy dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Dodatkowo musimy się także przygotować na opłatę sądową w wysokości 500 złotych oraz opłatę w wysokości 100 złotych za ogłoszenia pierwszego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Założenie firmy, a podatek VAT

Przedsiębiorcy, którzy musza lub po prostu chcą opłacać podatek VAT muszą do urzędu skarbowego zgłosić rejestrację na formularzu VAT-R. Ten obowiązek dotyczy także podatników VAT-u unijnego. Od roku 2015 rejestracja w celu płacenia podatku VAT jest bezpłatna. Jednak gdy będziemy chcieli uzyskać potwierdzenie faktu rejestracji swojej firmy jako podatnik VAT będziemy musieli wnieść opłatę w wysokości 170 złotych.

Zgłoszenie do ZUS

Mimo tego, że wniosek CEIDG-1 jest także zgłoszeniem do ZUS-u to przedsiębiorca będzie musiał złożyć dodatkową wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W ramach tej dodatkowej wizyty będziemy musieli złożyć taki dokument jak ZUS ZUA, gdy będzie opłacać składki ZUS, jak i zdrowotne lub dokument ZUS ZZA, gdy będziemy opłacać wyłącznie składki zdrowotne. Takiego zgłoszenia będziemy musieli dokonać w ciągu 7 dni od daty dokonania rejestracji naszej działalności gospodarczej. Wspomniane czynności nie wymagają żadnych opłat.

Własna działalność gospodarcza, a pozwolenia

Gdy będziemy zakładać nasza działalność gospodarczą, to należy już na etapie jej planowania dowiedzieć się czy aby moglibyśmy prowadzić naszych biznes nie potrzeba nam licencji, koncesji, pozwoleń czy wpisu do rejestru działalności regulowanej. Przykładem takiej działalności może być działalność w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych czy gdy chcemy posiadać taksówkę.

Pieczątka firmowa

Przepisy prawna nie nakładają na przedsiębiorcę konieczność posiadania pieczątki, jednak duża część firm decyduje się na wyrobienie pieczątki. Jednak należy wyrobić sobie taką pieczątkę, ponieważ może nam okazać się niezbędna do opatrzenia naprzykład dokumentów firmowych. Ale też koszt wyrobienia pieczątki nie jest wysoki. Koszt nie powinien przekroczyć 30 złotych.

Konto bankowe w firmie

Każdy właściciel firmy powinien posiadać konto bankowe, ponieważ jest ono niezbędne do rozliczeń z urzędami czy kontrahentami. Jednak przepisy prawa nie wymagają na przedsiębiorcy posiadania specjalnego konta bankowego. Dlatego możemy korzystać z swojego prywatnego rachunku bankowego. Jednak wybór należy do nas. Założenie konta firmowego może wziąć się wyższymi opłatami niż w przypadku konta prywatnego. Także prowadzenia konta firmowego może okazać się droższe od rachunku prywatnego.

Opłaty i wydatki w ramach działalności gospodarczej

Każdy przedsiębiorca musi się liczyć z koniecznością poniesienia opłat związanych z obsługą księgową, zakupem maszyn i urządzeń czy materiałów biurowych. Także musimy pamiętać o koszcie wynajmu lokalu w celu prowadzenia naszej działalności gospodarczej. Dodatkowo będziemy musieli się przygotować na koszt związane z marketingiem naszej działalności gospodarczej.

Marketing w działalności gospodarczej

Gdy chcemy, aby nasz biznes był sukcesem musimy inwestować w marketing czy promocję naszej oferty. Nie możemy robić naszego biznesu po cichu tak, aby nikt nie słyszał. Aby osiągnąć sukces należy się promować, ale mądrze. Możemy się promować poprzez ogłoszenia w prasie, reklamę w mediach, ulotki czy plakaty. Także dobrze jest zainwestować w stronę internetową z bardzo dobrym pozycjonowaniem, ale też możemy do promocji naszego biznesu wykorzystać media społecznościowe.

Zagrożenia dla każdej firmy

Nie ma wyjątku w tym, że zagrożenia czyhają na każda firmę. Jednym z zagrożeniem jakie spotykają firmy to konkurencja, to też odejście od naszej firmy naszego dużego klienta. Istotnym zagrożeniem dla firmy są pieniądze, dlatego należy mądrze zarządzać naszymi finansami w firmie. Obok tych zagrożeń mogą się pojawić także inne naprzykład wypadek naszego pracownika, i może nie zdążymy na czas z projektem dla naszego klienta.

Jakie podejmować działania w celu przetrwania naszej firmy ?

Celem naszej działalności gospodarczej powinno być prowadzenie jej przez cały czas, a nie tylko przez parę lat. Dlatego należy bardzo rozważnie podejmować decyzję co do prowadzenia naszej działalności gospodarczej. Należy też cały czas rozwijać naszą firmę, aby nie zostać w tyle w stosunku do konkurencji. Cały czas powinniśmy rozszerzać naszą ofertę oraz udoskonalać naszego produkty. Należy także przeprowadzać mądre inwestycje oraz nie pozwolić, aby nasza firma przetrzymywała pieniądze tylko na koncie. Brak rozwoju powoduje uwstecznianie się naszej działalności gospodarczej. Cały czas należy obserwować naszą konkurencję na rynku, co robimy oraz gdzie się reklamuje. Dobrym wyjście byłoby rozszerzeni własnych umiejętności, aby móc poprzez nabycie nowej wiedzy zaproponować klientom nową ofertę.

Czy warto dofinansowywać działalność gospodarczą ?

W celu rozwoju naszej firmy oraz podnoszenia jej konkurencyjności oraz atrakcyjności należy korzystać z różnego rodzaju kredytów czy dofinansowań. Przedsiębiorca powinien mądrze korzystać z tego rodzaju instrumentów finansowych, aby nie popaść w kłopoty finansowe. Wsparcie dla firmy oferują teraz banki oraz instytucje pozabankowej oraz też programy w ramach środków unijnych. Należy tutaj pamiętać, że dofinansowanie pozwoli nam zdobyć sukces w naszej branży. Należy też mieć na uwadze, że przedsiębiorcy zależy na czasie, i nie za bardzo chcę czekać długo na gotówkę. Przedsiębiorca chcący uzyskać kredyt dla firmy w sposób szybki oraz bez dużych formalności powinien skorzystać ze strony internetowej: www.kredyty-dla-firmy.pl. Korzystając ze strony internetowej nie tylko uzyskamy szybko ofertę, ale też będzie dobra dla naszych potrzeb. Aby skorzystać należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej, i oczekiwać kontaktu ze strony konsultanta. Dodatkowo otrzymamy wsparcie w procesie załatwiania formalności związanych z uzyskaniem finansowania, to zmniejsza stres związany z formalnościami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments