Kredyty dla firmy vs. Leasing

Kredyty dla firmy vs. Leasing

Prasóweczki

Uzyskanie pomocy w finansowaniu wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej to konieczność wielu polskich producentów. Ciężko znaleźć właściciela firmy, który nigdy nie skorzystał w dodatkowej gotówki w formie kredytu czy pożyczki. Nic więc dziwnego, że firmy pożyczkowe i banki oferują coraz więcej produktów, mających na celu pomoc finansową dla przedsiębiorstw. W tym artykule poruszę częsty dylemat jakim jest wybór pomiędzy kredytem dla firmy a leasingiem. Które rozwiązanie wybrać i co sfinansować danym środkiem pomocy? Zapraszam do lektury.

Kredyty dla firmy vs. Leasing

 

Zarówno za pomocą kredytu jak i leasingu przedsiębiorca może sfinansować zakup, mający na celu poprawienie kondycji jego firmy lub jego rozwój. Zasadniczą różnicą jest jednak to, że leasing w odróżnieniu od kredytu dla firm, jest sposobem finansowania zakupu wyłącznie środków trwałych, którymi najczęściej są samochody osobowe. Leasing polega bowiem na umowie, na mocy której leasingodawca zakupuje ustalony przedmiot, a następnie wypożycza go leasingobiorcy w zamian za płacenie miesięcznych rat, na które składa się wartość przedmiotu oraz odsetki. Przedmiot leasingu będzie własnością firmy leasingowej przez cały okres trwania umowy, a leasingobiorca będzie jego jedynym użytkownikiem. Na koniec umowy istnieje możliwość wykupu przedmiotu w zamian za odpowiednią kwotę, lecz nie jest to obowiązkiem. Nie dokonując zakupu klient otwiera sobie drogę do podpisania nowej umowy leasingowej, na nowy samochód. W ten sposób może on na bieżąco modernizować swoje przedsiębiorstwo.

Za pomocą kredytu sfinansujemy zarówno zakup samochodu jak i opłacimy pensję dla naszych pracowników. Wypełniając wniosek o kredyt nie musimy zazwyczaj podawać konkretnego celu na co pieniądze zostaną przekazane. Kredyt tym samym stwarza większe możliwości finansowania niż leasing. Może posłużyć nie tylko w celu rozwinięcia możliwości przedsiębiorstwa, ale również po to, aby je podratować w momencie, kiedy grozi mu upadek lub słabsza forma. Kredyt przeznaczyć możemy na spłatę swoich innych zobowiązań. Jeśli kredyt porównujemy do leasingu to możemy wziąć pod uwagę zakup samochodu dla firmy. Jeśli wybierzemy kredyt, samochód zakupimy sami i będziemy jego jedynym użytkownikiem i właścicielem, aż do momentu kiedy przestaniemy go potrzebować i go sprzedamy. Będziemy musieli osobiście zakupić pojazd, zarejestrować go a następnie ubezpieczyć. Samochód będzie nasz i będziemy mogli zrobić z nim co chcemy. Leasing natomiast dotyczy jedynie środków trwałych. Na mocy umowy leasingowej firma zakupuje pojazd i jest jego właścicielem. Leasingobiorca jest natomiast jedynym użytkownikiem rzeczy, będącej przedmiotem umowy. Oznacza to, że wszelkie formalne kwestie takie jak ubezpieczenie, rejestracja należą do firmy leasingowej, a klient dostaje już gotowy produkt.

Kredyt różni się od leasingu również okresem spłaty. W przypadku tego pierwszego najczęściej zobowiązanie zawieramy na kilka do kilkunastu lat. Bywa, że spłatę kredytu dla firmy rozkładamy nawet na kilkadziesiąt. Zależy to głównie od tego, że banki nie są skłonne udzielać krótkoterminowych kredytów. Dłuższe kredyty to często wyższe odsetki, a więc do banku wpływa większa gotówka. W przypadku leasingu spłata to kwestia najwyżej kilku lat. Najczęściej umowy są zawierane na nie więcej niż czas, w trakcie którego przedmiot ulegnie znaczącej amortyzacji. W przypadku leasingu operacyjnego, a więc temu, który nie zakłada wykupu przedmiotu po zakończeniu umowy, zwykle umowa nie trwa więcej niż 2-4 lata. Dłuższa eksploatacja takiego samochodu, powoduje bowiem problem z jego późniejszym sprzedaniem na rynku wtórnym, co wiąże się z problemem dla firmy leasingowej.

Zawarcie umowy leasingowej wiążę się z ulgami podatkowymi, które przysługują leasingobiorcy. Wynika to z tego, że na mocy leasingu operacyjnego własność przedmiotu leży po stronie firmy leasingowej, a więc urząd skarbowy nie dolicza do kosztów uzyskania dochodu wartości zakupu samochodu, a jedynie poszczególnych rat. Dodatkowo koszt amortyzacji pokrywa w tej kwestii leasingodawca. Trochę inaczej wygląda to w przypadku leasingu finansowego, którego przedmiot od początku wlicza się do majątku klienta firmy leasingowej. Jest to zrozumiałe, ze względu na to, że automatycznie po spłaceniu ostatniej raty, własność przechodzi właśnie na niego. W tym rodzaju leasingu przedsiębiorca musi liczyć się z koniecznością opłacenia podatku VAT od razu, przy okazji płacenia pierwszej raty. W leasingu operacyjnym podatek VAT można rozłożyć.

Powyższe informacje mogą pomóc w doborze odpowiedniego produktu finansowego, w przypadku wydatków na firmę. Warto znać różne rozwiązania i korzystać z takich, które zapewnią najlepsze rozwiązanie. W przypadku wątpliwości, istnieje możliwość uzyskania szczegółowych informacji pod numerem telefonu infolinii dostępnym na tej stronie internetowej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments