Poradnik dla każdej mamy – jak założyć firmę

Poradnik dla każdej mamy – jak założyć firmę

Prasóweczki

Każda mama dobrze wie, jak ciężko pogodzić pracę i utrzymanie domu z wychowaniem dziecka. Niestety 8 godzin w pracy bardzo często wręcz uniemożliwia to zadanie. Tym bardziej jest to trudne, gdy dodatkowo musimy do tej pracy dojechać, a dojazd zajmuje około godziny. Dla dziecka zostaje nam jakieś 2 godziny dziennie tylko kiedy zrobić pranie i ugotować obiad? Nie każda z nas ma takie szczęście, że mąż wyręcza nas w wielu czynnościach. Często po prostu na to wszystko brakuje czasu. Jak się to mówi małe dziecko – mały problem, duże dziecko – duży problem. Więc jak sobie ułatwić życie?

Poradnik dla każdej mamy – jak założyć firmę

Ja proponuję pracę w domu. Oczywiście nie mam tu na myśli żadnej pracy chałupniczej, na niej się nie da zarobić. W dzisiejszych czasach najlepszym sposobem na pracę w domu jest po prostu praca przez Internet, tak zwana praca zdalna. Na szczęście większość z nas ma już pojęcie o obsłudze komputera i Internetu. Większość z nas umie zrobić zakupy przez Internet, zarejestrować się na dowolnym portalu czy stworzyć własnego bloga. Praca przez Internet bardzo często wcale nie wymaga od nas nic więcej. Oczywiście są zajęcia wymagające specjalistycznych umiejętności, jednak jest to opcja pracy dla „bardziej zaawansowanych”. Możemy również zająć się dowolnym innym zajęciem. Bardzo popularne jest rękodzieło, szycie różnych ubranek, maskotek czy poduszek. Nie każde zajęcie dam nam ogromny zarobek, ale zawsze warto próbować, każdy dodatkowy grosik się przyda.

Praca wykonywana w domu wymaga formalnego zatwierdzenia. Konieczne jest założenie działalności gospodarczej. Jeśli zarabiamy jakiekolwiek pieniądze musimy się z tego rozliczyć i nie ma tutaj innej możliwości. Ważne jest również, by naliczany był nam staż pracy. Bez składek na ZUS nie możemy myśleć o spokojnej starości i emeryturze. To wszystko przemawia za założeniem działalności gospodarczej. Samo zakładanie własnej firmy nie wymaga dużego nakładu finansowego. Formalności również nie są skomplikowane. W krótkich punktach opiszę teraz co należy zrobić, aby założyć swoją firmę.

Krok pierwszy – Warto na samym początku znaleźć księgową. Mało która mama będzie w stanie samemu poprowadzić księgowość swojej firmy. Pomoc takiej osoby może okazać się niezbędna już przy wypełnianiu pierwszych dokumentów, w których należy zaznaczyć rodzaj księgowości, jaką będziemy prowadzić.

Krok drugi – Księgowa pomogła nam określić rodzaj naszej firmy. Musimy teraz zarejestrować naszą działalność. Tutaj mamy dwie możliwości. Jeśli mamy już założony profil zaufany do e-administracji, możemy złożyć wniosek o wpis przez Internet. W każdym innym przypadku uzupełniamy odpowiedni druk (dostępny w Internecie) i składamy go w Urzędzie Miasta odpowiedniego do miejsca naszego zamieszkania.

Krok trzeci – Gdy mamy już nadany numer REGON (nadawany jest po rejestracji w Urzędzie Miasta) musimy udać się do ZUS-u. Jest to niezbędne do zarejestrowania siebie jako osoby ubezpieczonej. Bez tego po prostu nie można prowadzić działalności gospodarczej. Sama rejestracja jest prosta. Idziemy do urzędu, wybieramy odpowiednie stanowisko i z pomocą osoby obsługującej wypełniamy odpowiedni druk. Ponieważ osoba siedząca w okienku dokładnie tłumaczy co należy wypełnić, nie trzeba martwić się, że coś zrobimy źle.

Krok czwarty – W zależności od tego, jaką będziemy prowadzić księgowość, może okazać się, że następny krok nas ominie. Chodzi o wizytę w Urzędzie Skarbowym. Jeśli będziemy musieli odprowadzać VAT od faktur, które będą wystawiane, musimy zarejestrować się jako vatowiec. To właśnie określi nam księgowa. Sama rejestracja w Urzędzie Skarbowym jest również niezwykle prosta, wystarczy wypełnić druk VAT-7 i złożyć go w odpowiednim okienku.

Krok piąty – Założenie konta firmowego w banku jest również niezbędne. Trzeba zapoznać się z ofertą najbliższych placówek, najlepiej z ofertą banku, w którym posiadamy już rachunek prywatny.

Krok szósty – Została już tylko sama przyjemność – wyrobienie pieczątki.

Krok siódmy – Tak, został jeszcze jeden krok. Bez wątpienia samo założenie działalności to dopiero początek. Teraz przed mamą, przedsiębiorcą, duże wyzwanie – utrzymanie działalności i zarobienie na coś więcej niż tylko opłaty. Jeśli plan był skuteczny może się okazać, że nasza firma naprawdę fajnie funkcjonuje. Po jakimś czasie okazuje się, że był to strzał w dziesiątkę. Ilość zamówień na nasze usługi stale wzrasta. Możemy się tylko cieszyć. Tylko czy damy radę ze wszystkim same? To może okazać się zbyt trudne. Założenie oszczędności czasu może lec w gruzach. Wtedy mamy dwie możliwości. Oczywiście nie rezygnujemy z zamówień. Możemy albo zatrudnić dodatkowego pracownika albo zainwestować w lepszy sprzęt, o ile pomoże to w naszej działalności.

W każdym rodzaju działalności, po głębszym przemyśleniu, znajdzie się jakiś sposób na usprawnienie pracy. Nawet jeśli pracujemy przez Internet, może się okazać, że lepszy sprzęt spowoduje, że zadanie które normalnie wykonujemy przez godzinę, na nowym sprzęcie zrobimy w pół godziny. Szybkość pracy sprzętu ma często kluczowe znaczenie w sprawnym wykonywaniu naszych zadań. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dla mam każda minuta się liczy.

Rozwój firmy jest niezwykle ważny, by nie okazało się, że nawet nie zarabiamy na ZUS. Jeśli nasza firma nie była strzałem w dziesiątkę, może się okazać, że niezbędny będzie jakiś plan rozwinięcia swojej działalności. Tutaj oczywiście jest tyle możliwości, ile jest rodzajów firm. Ciężko mi jednoznacznie podpowiedzieć co należy zrobić. Można spróbować znaleźć zajęcie dodatkowe, można rozszerzyć zakres naszych usług, można udoskonalić nasze produkty. Oczywiście niezwykle ważna będzie także reklama. Jedno jest pewne, bez naszej pracy nie osiągniemy nic.

Sama praca to niestety czasami za mało. Niestety często jest tak, że jeśli niewystarczająco zarabiamy, chcemy rozwinąć naszą firmę, to jedyną możliwością jest inwestycja. W przypadku braku środków ulepszenie sprzętu staje się praktycznie niemożliwe. Jest oczywiście jeden sposób, by mimo problemów finansowych zakupić nowszy i lepszy sprzęt. Kredyt – najlepszy sposób finansowania dla naszej firmy. Pośród sposobów kredytowania przedstawię dwa łatwo dostępne, są to kredyt i leasing.

Kredyt – W sytuacji, gdy nasza firma potrzebuje bardzo urozmaiconego dopływu gotówki najlepiej skorzystać z kredytu. Dzięki takiej formie dostajemy gotówkę do ręki (na konto) i nie musimy określać celu finansowania. Dzięki temu możemy opłacić reklamę, sprzęt komputerowy, stary kredyt czy zadłużenie na karcie kredytowej. Ciężko mi opisać wszystko na co można wykorzystać tak pozyskane środki. Ważne jest, żeby nie bać się takich dodatkowych środków. Jeśli jesteśmy już jakiś czas na rynku to z reguły dobrze wiemy co zrobić, żeby zwiększyć zyski. Znamy zalety i wady konkurencji, znamy rynek i to jak funkcjonują na nim nasze produkty. Wiemy, co nam jest potrzebne więc na pewno nie wydamy pieniędzy na marne.

Leasing – jest to nieco inna forma kredytu. Różnic jest niewiele i nie będę ich dokładnie opisywać. Najważniejsze co trzeba wiedzieć to:

– leasing służy do kredytowania konkretnych rzeczy, np. auta, ciężarówki, maszyny rolnej, sprzętu medycznego i sprzętu biurowego, cel musi być wyraźnie określony.

– przedmiot z leasingu nie jest naszą własnością tylko firmy leasingowej. Po spłacie rat możemy odkupić przedmiot za jakąś niewielką, z góry ustaloną kwotę.

– Musimy posiadać wkład własny, przeważnie minimalnie jest to 1%.

– Po pewnym okresie, z góry ustalonym, możemy oddać nasz przedmiot leasingu i kupić nowy, ponownie leasingując go.

W przypadku kredytu i leasingu zwykle formalności do załatwienia nie są zbyt skomplikowane. Oczywiście banki mają większe wymagania niż instytucje finansowe. W bankach oczywiście też sprawdzany jest BIK, co niestety nie dla każdego jest korzystne. Kredyt dla firmy jest jednak mimo to szeroko dostępny. Jest wiele firm, które oferują wsparcie dla firm. Przedstawię jedną z nich, która uważam jest niezwykle przyjazna dla przedsiębiorców. Udogodnienie stanowi fakt, że firma posiada portal w Internecie na stronie www.kredyty-dla-firmy.pl. Tam można wszystko załatwić. Wybieramy czy chcemy kredyt czy leasing i reszta formalności jest tak prosta, jak zwykły zakup w sklepie internetowym.

Podsumowując mój artykuł – każda mama może mieć swoją działalność i stać się niezależna, a jednocześnie dbać o dom i dziecko. Na pewno nie jest to proste ale przy wsparciu finansowym na rozwój ze strony www.kredyty-dla-firmy.pl każda mama osiągnie sukces. Wystarczy się zastanowić w czym jesteśmy dobre, znaleźć nasze zalety i pójść tą drogą. Polecam to każdej z mam – ja zaryzykowałam i naprawdę nie żałuję!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments