Samo założenie działalności gospodarczej nie wymaga ani dużo nakładu finansowego, ani też wiele formalności do wypełnienia. W dużym skrócie należy wykonać następujące czynności:
Twoja firma – rozwój gwarancją sukcesu
– Założenie działalności gospodarczej w Urzędzie Miasta – wpis do ewidencji działalności gospodarczej – wybór odpowiedniego kodu PKD dla naszej firmy
– Rejestracja firmy w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym
– Dodatkowe czynności, takie jak założenie konta firmowego w banku, zatrudnienie księgowej.
Tak jak przedstawiłam powyżej, większość czynności jest niezwykle prostych, przeważnie wystarczą 2 dni, żeby dopełnić wszystkich formalności. Oficjalne założenie firmy jest po prostu czystą formalnością. To jednak tak naprawdę tylko początek. Teraz zaczną się poważniejsze czynności, które pokażą, czy nasze przedsiębiorstwo zaistnieje na rynku, będzie zarabiało na siebie, właściciela i pracowników oraz co najważniejsze, czy pozwoli na dalszy rozwój działalności czy wyłącznie na jej upadek.
Najważniejsze w tym przypadku jest oczywiście to, czy pomysł na naszą działalność jest zyskowny. Nie będziemy tego wiedzieć, jeśli jeszcze przed formalnym założeniem działalności nie przeprowadzimy porządnego badania rynku. Tutaj niestety moje podpowiedzi na niewiele się zdadzą, bo tak naprawdę sposobów na to jest tak wiele, ile różnych działalności możemy prowadzić. Jednak oczywiście postaram się dać jakiś przykład, który pozwoli nam na zrozumienie samej zasady.
Przedstawię przykładową działalność, która będzie polegała na produkcji odzieży dziecięcej i sprzedaży jej na początku wyłącznie w internecie. Po pierwsze musimy wiedzieć, ile mniej więcej będzie kosztowało nas wytworzenie jednego ubranka. Niech to będzie dla przykładu sukienka. Koszt wytworzenia to 20 zł wliczając w to materiał oraz czas pracy – wynagrodzenie dla krawcowej. Musimy teraz dodać oczywiście koszt dla nas. Idealnie będzie, jeśli byłoby to 30 zł, co przy założeniu odpowiedniej sprzedaży pozwoli nam na utrzymanie firmy z zyskiem dla nas. Koszt sukienki to 50zł. Teraz po prostu oglądamy ofertę dostępną w internecie i porównujemy cenę naszego produktu z tymi dostępnymi w sprzedaży. Konkurencja może okazać się tańsza. Tutaj bardzo przydatny jest portal Allegro. Dlaczego? Po prostu można tam sprawdzić, ile dany użytkownik sprzedał produktu w danej cenie. Wtedy może się okazać, że mimo iż konkurencja ma niższą cenę, to i tak nic nie sprzedaje. Dlaczego tak może być? Tutaj mamy dwie możliwości. Po pierwsze cena konkurencji też jest zbyt wysoka. Po drugie towar jest ekskluzywny i niecodzienny. Wtedy niska cena wcale nie musi być żadną gwarancją. Wyższa cena często daje kupującemu dziwne poczucie, że towar jest lepszej jakości. Wielu kupujących właśnie na to zwraca uwagę. Teraz tylko musimy oszacować te wszystkie informacje i spróbować ustalić, która wersja jest bardziej prawdopodobna.
Kolejną metodą jest długa obserwacja grupy zainteresowanych, pewnego rodzaju ankieta. Jak to zrobić? W internecie nie brakuje nam zdjęć, blogów i stron poświęconych modzie, nawet tej dziecięcej. Warto poczytać co jest w modzie, w co gwiazdy ubierają swoje dzieci itd. Warto też przepytać swoich znajomych co sądzą o danym produkcie i przede wszystkim czy w tej cenie byliby skłonni za niego zapłacić. Po ulicy też chodzi dużo dzieci, warto byłoby obserwować w co ubierają je rodzice.
Następnym krokiem, już po wstępnym rozpoznaniu rynku jest już wprowadzenie testowej sprzedaży. Nie produkujemy od razu masowo całej kolekcji. Wprowadzamy na rynek pojedyncze modele i obserwujemy uważnie zainteresowanie. Jeśli jakiś produkt jest popularny możemy go rozwinąć, wprowadzić dodatkowe wersje kolorystyczne itd. Jeśli natomiast widzimy, że nikt nie zainteresował się innym przedmiotem po prostu przestajemy go rozwijać i produkować. Ważne są szybkie zmiany podyktowane reakcją rynku.
Oczywiście mój przykład jest bardzo ogólny. Na pewno można by jeszcze w inne sposoby ocenić nasze szanse rynkowe. Tak jak już pisałam wcześniej, jest to bardzo uzależnione od tego co zamierzamy robić.
Kolejnym niebywale ważnym aspektem jest reklama. Nasza firma bez odpowiedniego rozgłosu ma niezwykle nikłą szansę dotarcia do potencjalnych klientów. Tutaj możemy podzielić działalność na dwie kategorie. W dzisiejszych czasach bardzo rozwinęła się działalność wirtualna która odbywa się głównie za pośrednictwem Internetu. To będzie pierwsza kategoria – działalność wirtualna. Druga oczywiście będzie to działalność stacjonarna, czyli taka, która polega na świadczeniu usług w rzeczywistości w sposób stacjonarny, np. fryzjer, sklep stacjonarny, usługi transportowe, remonty czy punkt doradztwa finansowego.
W przypadku obu rodzajów działalności bardzo ważna jest reklama internetowa, oczywiście umieszczona w odpowiednich miejscach. Fryzjera warto promować w portalach lokalnych, na Facebooku, czy pozycjonować go w Googlach. Usługi transportowe już dodatkowo w serwisach ogłoszeniowych itd. Na tej zasadzie należy prowadzić mądrą kampanię reklamową. Sklep spożywczy wypromowany na stronie ogólnopolskiego portalu nie będzie miało żadnego sensu. To trzeba dokładnie przemyśleć. To samo dotyczy działalności wirtualnej tylko zmienia się zakres terytorialny. Wart umieszczać ogłoszenia w portalach ogólnopolskich ale również regionalnych z całego kraju. Wszystko tylko musi łączyć się tematycznie. Ubranek dla dzieci ze sklepu wysyłkowego nie zareklamujemy na portalu motoryzacyjnym bo to po prostu szkoda pieniędzy.
Różnica jest bardzo duża w przypadku reklamy która nie znajduje się w internecie. Bardzo dobrym przykładem jest właśnie sklep spożywczy. Niewiele osób, które będzie go odwiedzało dowie się o nim z Internetu. Przede wszystkim skuteczną reklamą mogą się okazać ulotki przedstawiające naszą ofertę. Reklama w prasie regionalnej też może przynieść efekt.
W drugą stronę, ulotki reklamowe w skrzynce pocztowej na niewiele się zdadzą w przypadku na przykład firmy reklamowej prowadzonej w Internecie. Tego typu usług każdy szuka wyłącznie za pośrednictwem sieci, ulotki tylko trafiają do kosza. Tak samo sklep internetowy z częściami samochodowymi reklamowany nawet ogromnym bannerem nie rozwinie się na 100%. Reklamę trzeba prowadzić mądrze żeby nie stracić tylko pieniędzy.
Mamy firmę, wiemy co chcemy robić, mamy reklamę. Problem jest tylko jeden. Jeśli nie mamy środków na to wszystko to szybko nasza firma padnie. Niestety raczej nie zdarza się taka sytuacja, że zaraz po założeniu i rozpoczęciu działalności nasza firma zaczyna przynosić niesamowite zyski, jest raczej odwrotnie. Nawet jeśli posiadaliśmy wystarczające środki na rozruch działalności to raczej nie starczy ich na rozwój. Tutaj oczywiście każdy przedsiębiorca może starać się o pomoc ze strony banków i instytucji finansowych. Banki niestety bardzo często mają duże wymagania i uzyskanie kredytu nie jest proste. Często można uzyskać niewielkie kwoty, które niestety nie wystarczą na wszystkie potrzeby. „Pomocną dłoń” w takiej sytuacji do przedsiębiorcy wyciąga portal www.kredyty-dla-firmy.pl. Tylko tam można uzyskać szybką pożyczkę lub leasing bez ogromu formalności, długiego okresu oczekiwania oraz weryfikacji w BIK. Kredyt dla firmy można uzyskać nawet w 15 minut, a wiadomo, że każdy chce zbędne formalności i czas oczekiwania zredukować do minimum. Kwoty, które można otrzymać za pośrednictwem tego portalu również zadowolą każdego, kto chce rozwijać swoją firmę. A bez wsparcia dla firm połowa z istniejących na rynku działalności po prostu przestało by już istnieć. Nawet niewielki zastrzyk dodatkowych środków może bardzo pomóc. Teraz każdy może się przekonać jakie to łatwe. Przedsiębiorco – walcz o rozwój firmy by stać się potęgą na naszym rynku!