Obecnie wiele osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Jest to spowodowane przede wszystkim niezadowoleniem z obecnej pracy oraz sytuacji finansowej bądź brakiem możliwości wdrażania w życie swoich własnych pomysłów oraz brakiem perspektyw na samorealizację w danej firmie. Własna działalność gospodarcza pozwala na pracę we własnym systemie oraz na własnych zasadach, a także przyjmowanie konkretnych zleceń, którym jesteśmy w stanie podołać.
Własna firma – jak założyć oraz na co zwrócić uwagę, aby zaistnieć na rynku
Jesteśmy sami sobie szefem (ewentualnie także dla naszych podwładnych), co jest dla większości ludzi niewątpliwym plusem. Posiadamy jednak także szereg innych zobowiązań, którym musimy być w stanie sprostać, a którymi nie było dane nam się przejmować, występując w roli pracownika w innej firmie – przede wszystkim jeśli chodzi o obowiązki względem utrzymania prawidłowej księgowości czy obowiązków wobec urzędów kontroli zewnętrznej (na przykład Urzędu Skarbowego). W dzisiejszych czasach jednak te zobowiązania są coraz łatwiejsze do zrealizowania oraz sprawowania nad nimi kontroli, ze względu chociażby na coraz bardziej rosnącą popularność dokumentów elektronicznych oraz możliwości załatwiania wielu formalności w sposób elektroniczny czyli online, a także za pośrednictwem wykwalifikowanych firm, na przykład biura księgowego.
Od dłuższego czasu można także zaobserwować także inny proces – samo założenie własnej działalności gospodarczej stało się o wiele łatwiejsze, niż było to jeszcze kilka lat temu. Na ten fakt wpływa nie tylko trend na prywatyzację wielu placówek oraz ośrodków, ale także zarówno polityka naszego kraju (polityka wewnętrzna), jak i wymogi stawiane wobec krajów Unii Europejskiej.
Jak założyć własną działalność gospodarczą?
Sam początek (wcale nie tak bardzo żmudnej, trudnej i długiej pracy, jaką jest założenie własnej firmy) to przede wszystkim jej rejestracja w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (w praktyce to nic innego jak wypełnienie formularza CEIDG-1), co można dokonać na szereg różnych sposobów. Począwszy od złożenia druku osobiście w odpowiem Urzędzie Miasta bądź Urzędzie Gminy (w zależności do którego się należy), poprzez sposób elektroniczny – z użyciem bezpiecznego podpisu kwalifikowanego lub bez niego, skończywszy na wysłaniu druku listem z potwierdzeniem nadania (list polecony). W ostatniej sytuacji (sposób listowny) należy jednak pamiętać, że podpis przyszłego właściciela firmy musi być zatwierdzony w sposób notarialny (za pośrednictwem notariusza). Co zawiera druk CEIDG-1? Oprócz podstawowych danych na temat nas oraz naszej przyszłej firmy, którą właśnie zakładamy w formularzu CEIDG, należy, między innymi, wskazać jak będzie przebiegać dokumentacja finansowa firmy i kto będzie się nią zajmował. Jeśli nie jesteśmy jeszcze pewni lub nawet nie przemyśleliśmy wstępnie, kto będzie naszym księgowym (osoba prywatna czy firma księgowa, a może my sami) najlepiej jest wybrać opcję samodzielnego prowadzenia takiej dokumentacji finansowo-księgowej. Gdy sprawa finansów naszej firmy stanie się nieco bardziej klarowna bądź nastąpi zmiana w tej kwestii, zawsze można w przyszłości bez żadnego problemu i zbędnych formalności zaktualizować wpis w centralnej ewidencji oraz wskazać odpowiednią osobę bądź firmę, która zajmuje się sprawami księgowymi w naszym biznesie.
Zdobycie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej powinno zakończyć się zdobyciem Numeru NIP oraz Numeru REGON naszej działalności. Jeśli dana osoba posiadała już wcześniej swój numer NIP (dawniej zdarzało się to bardzo często, obecnie nieco rzadziej), to nie zmienia on swojego charakteru i pozostaje bez zmian, jeśli jednak dana osoba go nie posiadała – zostaje on jej po prostu nadany po założeniu firmy.
Ostatnim krokiem w drodze do sfinalizowania założenia firmy (choć nie jest to obowiązkowe) powinno być wyrobienie własnej pieczątki oraz założenie firmowego rachunku bankowego w wybranym przez nas banku. Pieczątka firmowa według badań społecznych i socjologicznych znacznie podwyższa renomę oraz profesjonalizm firmy w oczach klientów oraz kontrahentów, jest także znacznie szybszym sposobem przy załatwianiu wielu formalności, ze względu na fakt, że znajdują się na niej numery NIP oraz REGON firmy oraz jej cała nazwa wraz z adresem siedziby. Konto bankowe dla firmy jest znacznym ułatwieniem dla prowadzenia księgowości firmy, ze względu na fakt, że pozwala oddzielić prywatne przychody i dochody od tych firmowych. Gwarantuje ono także większy profesjonalizm oraz klarowność prezentowanych finansów naszej działalności gospodarczej. Firmowe konto bankowe można założyć zarówno przez internet (w sposób elektroniczny), jak i osobiście w placówce wybranego przez nas banku. Przy jego wyborze warto kierować się jak najbardziej korzystną ofertą i zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość opłat związanych z prowadzeniem rachunku oraz wszelkich innych czynności, które są z nim związane, chodzi o na przykład przelewy, wpłaty i wypłaty gotówki w bankomatach, a także zwrócić uwagę na wysokość opłat za utrzymanie karty debetowej/kredytowej (jeśli takowa będzie oczywiście wydana i nam potrzebna).
Co jest najważniejsze jeśli chodzi o założenie własnej działalności gospodarczej?
Według ekspertów – najważniejszy jest sam pomysł na naszą działalność. Zazwyczaj tylko firmy z pomysłem, a także te, które w jakiś sposób wyróżniają się wśród konkurencji mają szansę zaistnieć na rynku, który jest niestety z każdą chwilą coraz bardziej przepełniony. Prowadząc własną firmę, warto więc usprawnić jej ogólne funkcjonowanie, a także zwrócić uwagę na szereg aspektów, które wpływają na wizerunek oraz renomę firmy, zarówno wśród konkurencji, jak i przede wszystkim wśród grupy potencjalnych klientów czy zleceniodawców. Warto więc zadbać nie tylko o jakość oferowanych przez nas produktów czy usług, ale także chociażby o obsługę klienta, która często jest pomijana i uznawana za mało ważną. Również kwestia odpowiedniej reklamy czy marketingu jest bardzo ważna – nie tylko w momencie wprowadzania firmy na rynek konsumencki, ale także by utrzymać jej renomę oraz pozycję wśród innych firm z branży. Należy też stale poszerzać grono klientów i umiec utrzymać te osoby, które już skorzystały z naszych usług czy prezentowanych produktów.
Kolejnym aspektem jest znalezienie odpowiedniego źródła finansowania firmy. Zazwyczaj wiele osób na samym początku prowadzenia działalności gospodarczej korzysta z różnego typu środków pomocy z urzędów (na przykład pomoc w utworzeniu firmy z urzędu pracy czy ze środków udostępnionych przez Unię Europejską). Wiele osób posiada zazwyczaj także jakiś kapitał własny, który inwestuje w firmę już na samym początku. Zazwyczaj jednak zarówno własne oszczędności, jak i uzyskana pomoc szybko się kończy i już po kilku miesiącach prowadzenia własnej działalności gospodarczej firma jest w mniejszych lub w większych finansowych tarapatach. Taka sytuacja jest jednak w pełni zrozumiała – rzadko zdarza się bowiem, żeby firma już od pierwszych momentów swojego istnienia na rynku przynosiła dochody, zazwyczaj wszelkie uzyskane pieniądze z firmy przeznacza się na dalsze inwestycje i niezbędne firmowe opłaty czy zakupy. Na taki stan rzeczy wpływa także początkowa nieznajomość branży oraz zasad panujących w działalności gospodarczej, reguł panujących na rynku konsumenckim, a także „nieporadność” wynikająca z braku doświadczenia w odpowiednim prowadzeniu oraz zarządzaniu zasobami firmy.
Z pomocą w kiepskiej sytuacji finansowej działalności gospodarczej lub w sytuacji, kiedy pragniemy dokonać jakiejś większej inwestycji (warto przecież pamiętać, że w większości tylko stały rozwój firmy gwarantuje także większą liczbę klientów oraz lepszych zleceń) przychodzą liczne firmy, zajmujące się pomocą oraz finansowaniem. Warto zapoznać się z ich ofertą i wybrać tę najlepszą, która przygotuje indywidualną ofertę dla danej działalności gospodarczej oraz pod jej potrzeby i zaistniałą sytuację. Jedną z takich firm, które pomogą poprzez odpowiednie finansowe wsparcie dla firm oraz są najlepiej oceniane w sieci jest firma przedstawiająca swoją ofertą na stronie http://kredyty-dla-firmy.pl/ – ich oferta skierowana jest do wszystkich właścicieli firm, którzy potrzebują fachowego doradztwa, wsparcia oraz pomocy finansowej. Kredyt dla firmy to często jedna z najlepszych decyzji, jaką może podjąć przedsiębiorca. Takie rozwiazanie pozwoli bowiem na ciągły rozwój działalności oraz wdrożenie w życie niezbędnych firmowych inwestycji. A wiadomo, że doinwestowana firma, to firma, która przynosi większe zyski, a przecież o to w biznesie chodzi, bez względu na branżę, w której działa.